A Lakos Eszter által megszavazott dokumentum az állampolgárok jólétének növelése érdekében a fogyasztóvédelem megerősítését és az energiaszámlák csökkentését tűzi ki célul. A dokumentum arra is kitér, hogy a támogatásokat az olcsó, biztonságos, és helyben elérhető megújuló energiákra kell összpontosítani. Ez egybeesik a TISZA Párt céljaival.
Szinte biztos, hogy Gyürk András aggodalma szövegértési nehézségeken alapul, hiszen szeptember 4-én ugyanebben a szakbizottságban, amikor magyarul lehetett felszólalnia, hasonló húrókat pengetett.
Háttér: Kisegítendő Gyürk Andrást, elkészítettük a Lakos Eszter által támogatott anyag lényeges pontjainak gyors magyar fordítását. Így a magyar választók is könnyedén el tudják dönteni, Gyürk Andrásnak kellene-e angol nyelvtanfolyamra mennie vagy Lakos Eszternek kellene abbahagynia a küzdelmet az alábbi célokért.
- „a magas energiaárak akadályozzák az [európai ipar] versenyképességét” (3. paragrafus)
- „a kevés beszállító miatti folyamatos [energia]függőség negatívan hat a gazdaságra” (11. paragrafus)
- „sürgősen szükséges az orosz fosszilis üzemanyagok uniós importjának befejezése” és „a fosszilis tüzelőanyagok minél gyorsabb kivezetése [...] az energiaellátás biztonságának és az állampolgárok jóllétének növelésére kell irányulnia az energiaszámlák csökkentése révén” (13. paragrafus)
- „[az, hogy] az EU-ban a fosszilis energiahordozók támogatásai 2008 óta nem csökkentek, [...] nincs összhangban [azzal, hogy] emelkedjenek a megújuló kapacitások [és az] energiahatékonyság” (14. paragrafus)
- „[fontos a] geotermikus energiában rejlő potenciál” (15. paragrafus)
- „jobb munkahelyeket kell teremteni [.....] és biztosítani a megfizethető, fenntartható és biztonságos energiaellátáshoz való hozzáférést” (21. paragrafus)
- „a villamosenergia-piac [...] sürgős és célzott reformjának [...] célja [...]a megújuló energiaforrásokból történő energiatermelés fellendítése, a fogyasztók védelmének megerősítése, és hogy kevésbé függjenek [az energiaszámlák] a rövidtávú ár-ingadozásoktól” (22. paragrafus)
- „[szükséges] a globális nukleáris kapacitás megháromszorozása 2050-ig” (27. paragrafus)
Gyürk András szeptember 4-i felszólásának részlete:
„[...] mindannyiunk közös felelőssége az európai energiaárak mérséklése. Ebből több teendő is fakad, de az egyik legfontosabb talán az, hogy minél több helyben és olcsón rendelkezésre álló megújuló és nukleáris energiaforrásra van szükség. Előbbire jó példa a geotermikus energia, amely kiszámítható, megfizethető és független az energiapiac ármozgásaitól.
Továbbá erősíteni kell már piacérett megújuló, például a napenergia előmozdítását is. Ehhez megalapozott szakpolitikai programokra és racionális együttműködésre van szükség minden globális partnerrel.”